ERGENLERDE İNTİHAR VE BUNUN OKUL ORTAMINDA ELE ALINMASI

2008-12-16 09:12:00

ERGENLERDE İNTİHAR VE BUNUN OKUL ORTAMINDA ELE ALINMASI

 

Son yıllarda lise ve üniversite yaşlarında birçok gencin intiharı denediğini ve bazılarının başarılı olduğunu hepimiz biliyoruz. İnsan sağlığı ve gelişimi ile ilgilenen kişiler olarak, bu vakaların sayısının artmaması için bilmemiz ve uygulamamız gereken şeyler var. Siz okul çalışanları bu gençleri fark etmek ve onlara yardım etmek için en uygun ve en önemli yerde bulunuyorsunuz: Okulda.

 

Bu önemli sorumlulukta size yardımcı olmak için aşağıda ana başlıkları ile yer almış konuların üzerinden geçecek ve sizlerin sorularını yanıtlayacağız.

 

Y      Ergenlerde özkıyımın sebepleri, bu konudaki mitler

Y      Ergenlerde özkıyımın yaygınlığı

Y      İntiharın tetikleyicileri, yöntemleri

Y      Bizi hangi işaretler uyarmalı?

Y      İntihar ihtimali karşısında neler yapabiliriz?

Y      İntihar başarısız şekilde gerçekleşmiş ise ne yapmalıyız?

Y      İntihar başarılı bir şekilde gerçekleşmiş ise yapılacaklar nelerdir?

Y      Ergenlerde davranışı “kopyalama” tehlikesi ile başaçıkmak

Y      Vaka örnekleri

 

Semineri Dr. Alper Şahin, Klinik Psikolog Gonca Şensözen ve Klinik Psikolog Deniz Yücelen vereceklerdir.

 

Dr. Alper Şahin Üstün yetenekli çocuklar için kurulan TEV İnanç Türkeş Okulu’nun rehberlik servisini kurmuş ve yedi sene yönetmiştir, Ardından altı sene Robert Kolej Rehberlik servisinde psikolojik danışman ve psikolojik danışmanlık bölüm başkanı olarak çalışmıştır. En son olarak MEF Okulları Genel Müdür Yardımcısı iken, okulların rehberlik koordinatörü ve ekibine süpervizyon ve eğitim sağlamıştır. Yurt içi ve yurt dışı birçok psikolojik danışmanlık (ISPA), ve üstün yetenekli çocuklar eğitimi kongrelerinde (ECHA, WCGT) bilimsel tebliğler sunmuştur.

 

Klinik Psikolog Gonca Şensözen Boğaziçi Üniversitesi klinik psikoloji yüksek lisans programından yükseklisans derecesini almıştır. İki sene Robert Kolej Rehberlik Servisinde görev almış ve özellikle risk grubundaki öğrencilere danışmanlık yapmıştır.. Halen Mavi Pedagojik ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde ve İstanbul Cerrahi Hastanesi’nde çalışmalarını yürütmektedir.

 

 

Klinik Psikolog Deniz Yücelen Boğaziçi Üniversitesi klinik psikoloji yüksek lisans programından yükseklisans derecesini almıştır. Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nde 5 yıl boyunca bireysel ve grup çalışmaları yapmıştır. Kurulduğu zamandan beri Mavi Pedagojik ve Psikolojik Danışmanlık Merkezinde ergen ve yetişkinlere yönelik psikoterapiler yapmaktadır.

 

 

 

Çalışmanın yeri: Mavi Pedagoji ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi  

Ayşe Çavuş Cd. Akyıldız Apt. No:30 D:6 Suadiye-İstanbul

www.mavipedagoji.com

 

 

Çalışmanın tarihi: 04 Aralık 2008

 

Çalışmanın saati:18.00–20.00 (2 saat)

 

Çalışmanın ücreti: 80 YTL

 

Seminerimiz okul rehberlik servislerine, okul idarecilerine,

öğretmenlere, psikoloji ve psikolojik danışmanlık öğrencilerine açıktır.

6
0
0
Yorum Yaz