ENDÜSTRİYEL KLİNİK PSİKOLOJİ

2008-12-02 11:53:00

ENDÜSTRİYEL KLİNİK PSİKOLOJİ, ÇALIŞANA PSİKOLOJİK DESTEK ve İŞYERİ DANIŞMANLIĞI

 

Uzm. Psk. Tarık Solmuş tarafından verilecek olan eğitim 17-18 Ocak 2009 tarihlerinde İSTANBUL’da gerçekleştirilecektir

 

 

Bu eğitim programı iki temel amacı taşımaktadır. Öncelikle, Endüstri ve Örgüt Psikolojisi / İnsan Kaynakları alanlarında çalışan ya da bu alanlarda kariyer yapmayı hedefleyen psikolog, psikolojik danışman ya da öğrencilerine çalışan / çalışma psikolojisi ve çalışanlararası ilişkiler hakkında bilgi ve farkındalık kazandırmaktır. İkinci olarak da, yine bu meslek gruplarından olup çeşitli kurumlarda yarı ya da tam zamanlı psikolojik danışman – işyeri danışmanı / terapisti olarak görev yapan ya da kariyerini bu çizgide oluşturmak isteyenlere bilgi ve deneyim kazandırmak ve karşılaşabilecekleri temel sorunlar hakkında çözüm önerileri sunmaktır. İş dünyasında çalışan psikolojisine ve sorunlarına olan ilginin artması ve bireysel ya da özel (aile) yaşama ilişkin sorunların iş yaşamına olan kaçınılmaz olumsuz etkilerinin de fark edilmesiyle birlikte, özellikle son yıllarda orta ve büyük ölçekli şirketlerde yaygınlık kazanmaya başlayan ve “çalışana psikolojik destek programları”nı da içinde barındıran; adına işyeri danışmanlığı ya da terapistliği diyebileceğimiz bu tür bir yönelimin mesleki alt yapısını – içeriğini değerlendirmek de eğitimin amaçlarından biridir.  

 

Her türlü bilgi ve ön kayıt için  tsolmus2001@ yahoo.com adresine yazabilir,

0-536-349 27 31 ya da 0-216-363 71 34 nolu telefonları arayabilirsiniz.

 

Aşağıda eğitim programı hakkında ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz.

 

Eğitimin İçeriği  

 • Endüstriyel Klinik Psikoloji nedir ?
 • Endüstriyel Klinik Psikoloji yaklaşımı; doğuran nedenler, içeriği ve perspektifi
 • İş – özel (aile) yaşam dengesi / çatışması
 • Motivasyonu, iş doyumunu ve kurumsal bağlılığı artırma teknikleri
 • İş yaşamında öfke, saldırganlık ve başa çıkma yolları
 • Çatışma yönetim stilleri
 • İş yaşamında travmalar: Cinsel ve duygusal taciz (mobbing) ve başa çıkma yolları.
 • Temel kişilik özellikleri, iş yaşamı ve iş performansı-başarısı
 • Kişilik bozuklukları ve iş yaşamı
 • İş yaşamında romantik ilişkiler- aşk ve bireysel- örgütsel sonuçları
 • Bağlanma stilleri ve iş yaşamı
 • Kadın çalışanlarda bağlanma ve iş yaşamı: Impostor Sendromu
 • Olumlu ve olumsuz duyguların / duygulanımları n iş yaşamı üzerindeki etkisi
 • Performans kaygısı ve başarısızlık korkusu
 • Kadın çalışanlarda “öğretilmiş kadınlık”, terk edilme / reddedilme kaygıları ve başarı korkusu
 • Tükenmişlik; nedenleri, sonuçları ve başa çıkma yolları
 • İş yaşamında depresyon ve depresyonla başa çıkma
 • Kaygı bozuklukları ve iş yaşamı

 

Eğitimde Kullanılacak Kaynaklar

·         Solmuş, T. (2008). İş ve Özel Yaşama Psikolojik Bakışlar: Endüstriyel Klinik Psikoloji Yolculuğunda II. Durak, Tarık Solmuş (Editör), İstanbul: Epsilon Yayınevi.

·         Solmuş, T. (2008). Bağlanma ve Aşkın İki Yüzü, İstanbul: Epsilon Yayınevi

·         Solmuş, T. (2007). Endüstriyel Klinik Psikoloji ve İnsan Kaynakları Yönetimi, Tarık Solmuş (Editör), İstanbul: BETA

·         Solmuş, T. (2005). İş Yaşamında Duygular ve Kişilerarası İlişkiler: Öfke, Saldırganlık ve Romantik İlişkiler, Çalışma Yaşamında Dönüşümler: Örgütsel Bakış, Aşkın Keser (Editör), Ankara: Nobel Basım Yayın.

·         Solmuş, T. (2004). İş Yaşamında Duygular ve Kişilerarası İlişkiler: Psikoloji Penceresinden İnsan Kaynakları Yönetimi, İstanbul: BETA

 

Katılımcılara Verilecek Eğitim Materyalleri

 • Solmuş, T. (2008). İş ve Özel Yaşama Psikolojik Bakışlar: Endüstriyel Klinik Psikoloji Yolculuğunda II. Durak, Tarık Solmuş (Editör), İstanbul: Epsilon Yayınevi

 

 • Endüstriyel Klinik Psikoloji, İnsan Kaynakları Yönetimi ve Örgütsel Davranış alanlarına yönelik çok sayıda makale ve kitap bölümleri (CD halinde)

(Eğitim materyalleri eğitim katılım ücretine dahildir)

 

Eğitime Kimler Katılabilir ?

Psikolog, psikolojik danışman ve psikiyatristler

Psikoloji ve psikolojik danışmanlık bölümü öğrencileri

 

Süre

14 saat (2 gün, 7’şer saatlik oturumlar halinde)

 

Tarih/ler

17-18 Ocak (Cts. ve Pazar)

 

Saatler: 11.00 – 14.00

14.00 – 15.00 (Öğle Yemeği)

15.00 – 19.00

 

Kontenjan

20 Kişi

 

Ücret

350 YTL (Mezunlara)

250 YTL (Öğrencilere)

 

Verilecek Belge

Katılım Belgesi 

 

Eğitmen

Uzm. Psk. Tarık Solmuş

 

Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden 1994 yılında lisans ve 1997 yılında da “Eğitim Düzeyinin, Cinsiyetin, Kurbanın Giyim Tarzının ve Sosyal Statüsünün Tecavüz Kurbanına ve Saldırgana Yüklenen Suç Miktarı Üzerindeki Etkisi” başlıklı çalışmasıyla yüksek lisans derecelerini almıştır. Hv. K. K.lığı Hava Harp Okulu’nda Psikolog - Öğretim Görevlisi, TEPE Grubu ve ARGE Eğitim & Araştırma & Danışmanlık şirketlerinde İnsan Kaynakları ve Eğitim Uzmanı ve SHL Türkiye’de de Danışman olarak görev yapmıştır. Bu görevler sırasında, İletişim-Kurumsal İletişim, Müşteri İlişkileri, Çatışma Yönetimi, Takım Psikolojisi, Yaratıcılık, Motivasyon-Ödüllendirme ve İş Yerinde Öfke-Saldırganlı k ve Mobbing gibi konularda kamu ve özel sektör kuruluşlarına eğitimler vermiş ve yine aynı konularla birlikte özellikle Personel Seçimi, Yetkinlik Bazlı Mülakat, Değerlendirme Merkezi Uygulamaları, Yönetim - Çalışma Psikolojisi ve İnsan Kaynakları Sistemlerinin oluşturulması konularında danışmanlık yapmıştır. Bu çalışmalarına ek olarak, “Türkiye’de Madde Kullanımı ve Bağımlılığı Profili” adlı projenin de Koordinatör Yardımcılığı görevinde bulunmuştur. Türk Psikologlar Derneği Yönetim Kurulu ve Eğitim Komisyonu üyeliklerinde de bulunmuş olan Uzm. Psk. Tarık Solmuş’un, çeşitli akademik-güncel dergi ve web sayfalarında yayınlanmış olan 50’ye yakın özgün makalesi, birçok çevirisi, kitap bölümleri, köşe yazıları, ulusal kongrelerde sunulmuş olan bildirileri, “İş Yaşamında Duygular ve Kişilerarası İlişkiler (Beta, 2004)”, “Bağlanma ve Aşkın İki Yüzü (Epsilon, 2008)” ve “Mozaiğin Kadınları, Bağlanma(ma)ları ve Gölgeleri” (Baskıda) ve “Bebeğim Senden; Ama Senden Değil” (Baskıda) adlı kitapları bulunmaktadır; aynı zamanda, “Endüstriyel Klinik Psikoloji ve İnsan Kaynakları Yönetimi (Beta, 2007)” ve “İş ve Özel Yaşama Psikolojik Bakışlar (Epsilon, 2008)” adlı kitapların da editörlüğünü yapmıştır. Tarık Solmuş halen çalışmalarını Bağlanma, Çift ve Evlilik Danışmanlığı ve Endüstriyel Klinik Psikoloji alanlarında sürdürmekte ve serbest danışman ve eğitmen olarak görev yapmaktadır.

Uzm. Psk. Tarık Solmuş
Yazar, Eğitmen - Danışman

208
0
0
Yorum Yaz